W sobotę 21 października br. odbył się Jubileuszowy Bal Charytatywny „Cała Polska czyta dzieciom” wieńczący roczne obchody 15-lecia kampanii czytania. Bal odbył się w Centrum Olimpijskim w Warszawie pod Honorowym Patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Organizator Balu, Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, od 1998 roku prowadzi działania na rzecz zdrowia psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży oraz mądrego wychowania. Mając na uwadze fakt, że według badań 1 dolar zainwestowany we wczesną edukacje językową i czytelniczą zwraca się 10-krotnie, Fundacja rozpoczęła w 2001 roku zakrojoną na szeroką skalę kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, którą w całym kraju prowadzi blisko 10 tys. wolontariuszy – liderów i koordynatorów. Inspiracją do kampanii była też myśl Jima Trelease’a, popularnego amerykańskiego propagatora czytania dzieciom, autora bestsellerowego „Podręcznika głośnego czytania (Read-Aloud Handbok): „Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku w sądzie, przy urnach wyborczych”. W dzisiejszym świecie zajętych rodziców coraz wyraźniej widać, jak negatywne i niebezpieczne skutki przynosi brak czasu dla dzieci. Niedostatek empatii i więzi od wczesnego dzieciństwa oraz zaniedbania językowei wychowawcze w ciągu dalszego ich rozwoju przekładają się na coraz częściej obserwowane u dzieci zaburzenia emocjonalne, trudności językowe i edukacyjne oraz problemy z zachowaniem. Dlatego tak ważne jest, by dać rodzicom i wychowawcom wiedzę o potrzebach rozwojowych dzieci – psychicznych, umysłowych i moralnych – oraz skuteczne narzędzie wspierania tego rozwoju. Takim narzędziem jest codzienne czytanie dziecku dla przyjemności: od urodzenia – gdyż zanim dziecko zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem – po wiek nastoletni, kiedy wspólnie spędzony czas nad książką staje się okazją do głębszych rozmów, budowania zaufania, a także szansą na przekazanie dziecku wiedzy i naszego systemu wartości. Czytanie dziecku to także znakomity sposób nawychowanie czytelnika – człowieka dobrego, obdarzonego wyobraźnią, mądrego i szczęśliwego.
Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” zyskała naśladowców i partnerów za granicą, którym polska Fundacja pomogła wprowadzić kampanie czytania dzieciom wzorowane na polskim przykładzie: w Czechach (Celé Česko čte dětem), na Słowacji (Celé Slovensko číta deťom), na Litwie (Visa Lietuva skaito vaikams), na Ukrainie (Wsia Ukraina czitaje diet’am).
W Balu wzięło udział wiele osób z kręgu mediów, kultury, biznesu, sportu i dyplomacji, m.in. Maciej Orłoś i Anna Czartoryska-Niemczycka, którzy poprowadzili imprezę, a Anna Czartoryska Niemczycka wystąpiła na niej z mini recitalem. Krótki improwizowany występ miał też raper Mikser. Gośćmi Balu byli m.in. Małgorzata Kożuchowska, Teresa Lipowska, Janusz Gajos, Małgorzata i Paweł Królikowscy, Antek Królikowski z Julią Wieniawą, Edyta Jungowska, Magdalena Zawadzka, Jacek Cygan, artyści malarze Agata i Jacek Maślankiewicz, artysta malarz Jacek Reszetko, a także trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz. Polski Komitet Olimpijski był reprezentowany przez Wiceprezes PKOl, panią Teresę Sukniewicz-Kleiber, a także Ambasadorzy Australii i Argentyny. Fundacja nagrodziła statuetkami „Cała Polska czyta dzieciom” dwie znakomite Ambasadorki kampanii czytania, które od lat propagują jej misję: popularną aktorkę p. Teresę Lipowską oraz dziennikarkę Radiowej Trójki red. Katarzynę Stoparczyk. Na honorowe funkcje Ambasadorów kampanii czytania powołani zostali: Małgorzata Kożuchowska, Edyta Jungowska, Paweł Królikowski oraz Kajetan Kajetanowicz, który przy tej okazji przekazał na aukcję swoje największe trofeum – piękny Puchar z Mistrzostw Europy w 2016 r, który został wylicytowany za 6000 zł.
Fundusze zebrane na Balu pozwolą Fundacji na zwiększenie zasięgu i skuteczności kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, dalszy rozwój Internetowego Uniwersytetu Mądrego Wychowania oraz realizację innych ważnych społecznie projektów.
Informacja prasowa Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”; fot. Darek Kawka, Łukasz Giersz